Turkish News Agency - TNA - THA

Turkish News - Türk Haber Ajansı - Haberler

Sunday, 12.15.2019, 03:20 PM (GMT)

Meteoroloji uyardı: Sağanak yağış geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son açıklamaya göre bugün İstanbul başta olmak üzere birçok ilde yağış bekleniyor. Hava sıcaklıklarında önemli bir değişiklik olmayacak.

Siste birşehir kaybettim...

Sabah uyandığımda sis vardı Dubai’de. Uyandığımda şehri bulamadım. Birbiriyle yarışırcasına uzayıp giden gökdelenler kaybolmuştu. Denizi göremedim, limanı da. Büyüleyici bir boşluğun içindeydim. Ne metro hattı vardı, ne otoyol ne de o yolun trafiği. Kentin kiri, pası, tozu kaybolmuş; insanlar, kuşlar, ağaçlar görünmez olmuştu. Güneşe baktım, o da her zamanki yerinde değildi. Sanki kalın bir beyaz örtü üstümüze çökmüş, şehri sarıp sarmalamıştı. Doğanın şaşırtıcı şölenlerinden biri daha başlarken çölde yükselen kent bir anda yeryüzündensilinip gitmişti.

Çardaş Prensesi ve Franz Josef

“Avusturya-Macaristan İmparatorluğu 1. Dünya Savaşı’ndan yenilgiyle çıkmıştı. İmparatorluk yok olup gitmişti, yollar paramparça, evler yıkık kırık, Viyana’nın dar sokakları karanlıktı. Ceplerindeki paranın değer yitirdiği insanlar karınlarını zor doyursa da, birkaçlambanın aydınlattığı buz gibi salonlarda oynanan opera ve operetlere akın ediyordu. Viyanalı aradan daha bir yıl geçmeden ayağa kalkmasını başarmıştı.” Stefan Zweig ilerde anılarında o günlerden böyle söz etmişti. “Özgürlüklerini arayan insanlarımızın sanata olan olağanüstü bağımlılığı ve tutkusu Viyana’yı bir kez daha kurtarmıştı... Özgürlüğün olmadığı yerde kültür ve sanat gelişemez.”

Bir Nobel skandalı daha

Nobelödüllerinin kime verileceği iki ay önce açıklanmıştı. Edebiyat ödülü için seçilenlerden Avusturyalı Peter Handke’ye protestolar açıklamadan hemen sonra başladı; seçen İsveç Akademisi de son yıllarda içinde yuvarlandığı skandalların üzerine bir tüy daha dikti.

İzmir'de deprem!

Cumhuriyet.com.trCumhuriyet Gazetesiİzmir Menderes açıklarında büyüklüğü 3.7 olan bir deprem meydana geldi. Saat 5.41'de gerçekleşen deprem paniğe neden oldu.

Noel geleneği mi, ırkçılık mı?

Cumhuriyet.com.trCumhuriyet GazetesiOldum olası yeni yıl kutlamalarına eşlik eden rengârenk süslenmiş yılbaşı ağaçlarını, yüzlerce ışıkla bezenmiş caddelerini, Noel şarkılarını, vitrinlerdeki kızaklı geyik maketlerini ve zencefilli kurabiyelerini sevmişimdir. Yılbaşı tüketim çılgınlığının yaşanmadığı ilkokul çağlarımda bile parlak simli yeni yıl kartlarının her türlüsünden satın alır, postalamak yerine sadece kendime saklardım. Kartpostalda yer alan dağ kulübesinin pervazlarına biriken kar taneciklerini temsilen serpiştirilmiş simler ellerime bulaşır, çocuk aklıma hayaller kurdururdu.

Cinsiyetçilik reklamlarda yıkılacak

Türkiye’deki çalışmaya katılan şirketler: Avon, Coca-Cola, Colgate-Palmolive, Eczacıbaşı Holding, Eti Gıda, Johnson&Johnson, Kantar Media, Koç Holding, P&G, Publicis Groupé, Unilever, Vodafone, WPP.

Gençler kazanacak

Eskişehir Kitap Fuarı’nda, Cumhuriyet Kitapları’nın organize ettiği “Milli Mücadelenin 100. Yılında Kadın, Adalet ve Aydınlanma” konulu panel düzenlendi. Oturum yöneticiliğini Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve gazetemiz İmtiyaz Sahibi Alev Coşkun’un yaptığı panelde; Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri ve gazetemiz yazarı Işık Kansu, gazetemiz yazarları Mine G. Kırıkkanat ve Barış Terkoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

Barış, dışarıdan dayatma ile olmaz

Savaş ve yokluk döngüsündeki Afganistan’da kanayan yaralardan biri de kadın, kız çocuklarının hakları konusunda... Taliban, IŞİD ve diğer pek çok cihatçı yapılanmanın tehditlerinin hedefi kadın ve kız çocukları... Eşitsizlikle, şiddet sarmalında eğitim, çalışma, ifade özgürlüğü, evlenip evlenmeme, yaşam tarzına uzanan pek çok konuda kısıtlama, yasak, yokluklarla çevrililer. Geçen haftalarda İstanbul’da bir etkinliğe katılan Afganistan’ın başta kadın hakları olmak üzere, insan hakları konusundaki çalışmalarıyla tanınmış isimlerinden Sima Samar ile ülkesindeki son gelişmeleri konuştuk.

Doğu Akdeniz satrancı

AB destekli Yunanistan, GKRY baskıyı artırırken KKTC’den Ankara’ya “meşru hak ve menfaatların korunması” vurgusuyla Geçitkale Havaalanı’nın askeri kullanımı için izin hamlesi geldi.