Turkish News Agency - TNA - THA

Turkish News - Türk Haber Ajansı - Haberler

Sunday, 12.15.2019, 03:35 PM (GMT)

Columnists - Yazarlar

Türk popu yeniden öldü

Pop müzik, 50’lerin ortalarında İngilizce konuşulan ülkerde ortaya çıktı. 50’lerde rock and roll (Chuck Berry, Bo Diddley ve Little Richard) ve rockabilly (Elvis Presley ve Buddy Holly) ile tanındı sevildi. Popüler olmak için yazılmış her müziğe pop deniyor aslında.

Avukata kızdı sandalye toplattı

İzmir Barosuna kayıtlı avukat Özge Güven, davacı vekili olarak katıldığı İzmir 2. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde ara karar okunurken ayağa kalkmadığı için mahkeme başkanıyla tartıştı. Mahkeme başkanı, ara kararı okumaktan vazgeçip duruşmaya ara verdi. Mahkeme başkanı arasırasında avukatların sandalyelerini toplattı.

Gıdada alım gücü dip yaptı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın temel gıda maddeleri üzerinden yaptığı çalışmada yıl başından bu yana asgari ücretin alım gücü kuzu etinde 5 kilo, tavuk etinde 41 kilo, pirinçte 50 kilo, sütte 138 litre düştü.

Sermaye krizinin faturası emekçilere

Marksist Manifesto-Sınıf Tavrı örgütlenmelerinin ortak “Ekonomik Kriz, Türkiye ve İşçi Sınıfı Sempozyumu”nda burjuvazinin en gerici ideolojilerinin kuşatmasına karşı, işçi sınıfı mücadelesini önemseyen herkese güç birliği çağrısı yapıldı.

Türkiye, krizlerle büyümüyor, yönetiliyor

Prof. Bilsay Kuruç, “Sermayenin krizini çalışanlar öder” gerçeğinden yola çıkarak, sermaye sınıfının krizlerinden, işçi sınıfı hakkında bazı gözlemlere ulaşılabileceğini söylüyor. Dünya sermayesi, ağa devlet bütünleşmesinde, dünyayı kendinin sayarak, mülkiyetini sağlamlaştırma süreçlerindeki geçişlerle, sıklaşan günümüz krizlerini, ülkemizde yaşananları özetliyor.

Türkiye’den BM misillemesi

Libya’nın Ankara Büyükelçisi Abdurrezak Muhtar Ahmed Abdulkadir, Türkiye ile imzalanan deniz yetki alanları anlaşmasına ilişkin “Libya, tüm baskılara rağmen boyun eğmeyecek ve baskılar politikamızı etkilemeyecek” dedi.

Yol bekçiliği çözüm değilmiş

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Çorlu tren faciasının gerçekleştiği bölgenin topoğrafik açıdan riskli bölge olmadığı gerekçesiyle yol bekçiliği sisteminin uygulanmadığını, ansızın ve ani gelişen hava koşullarında yol bekçiliği sisteminin çözüm olmadığınısavundu.

‘Demokrasiyi yeşertelim’

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin, İnsan Hakları Haftası kapsamında düzenlediği etkinliklerde gazeteciler ve karikatürcüler, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekti.

‘Deprem değil, bina öldürür’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin dünkü oturumunda CHP’li Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’nin depreme ilişkin konuşması tartışma yarattı.

‘Husumetini itiraf etti’

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, geçen yıl TBMM Genel Kurulu’nda bakanlığının bütçesi görüşülürken Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Balyoz ve Ergenekon mağdurlarına sahip çıkmadığı eleştirisini anımsatarak, “Akar, bu bir yıllık süre içinde Erdoğan’ın talimatıyla açtığı davada Balyoz mağdurlarını tanık olarak dinletme talebimizi avukatları aracılığıyla reddederek söylediklerimizi doğruladı” dedi.

‘Kaza mı, düşme mi’ çelişkisi

Adli Tıp Kurumu Başkanı Doç. Dr. Yalçın Büyük ile Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Tümer’in, Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin “raporlara dayanarak verdikleri bilgiler” birbiriyle çelişti.

MEB,çocukların güvenliğini unuttu: Revir yok, mescit zorunlu

“Doğal aydınlatmalı uygun mekânda kadın ve erkek için ayrı mescit” şartı yer alan MEB yönetmeliğinde öğrencilere acil sağlık hizmetleri için revir şartı aranmadı. Kaç öğrenci olursa olsun zorunlu olmayan revir, belli sayıda “çalışan” için istendi.
Gallery

İnternet Nasıl Çalışır

Newsletter