Turkish News Agency - TNA - THA

Turkish News - Türk Haber Ajansı - Haberler

Saturday, 05.25.2019, 06:55 AM (GMT)

Health - Sağlık

Acılı anneden çağrı: Çocuğuma nefes olun

Cumhuriyet.com.trCumhuriyet.com.trTEKİRDAĞ'ın Saray ilçesinde, Spinal Müsküler Atrofi (SMA) Tip 1 hastası Haktan Batmaz'ın (11) solunum cihazının arızalanan motoru ve fizik tedavisi ile medikal malzeme için kaymakamlık onayıyla yardım kampanyası başlatıldı. Nuray Batmaz, oğlunun kullandığı yedek cihazın motorunun arızalandığını belirterek, "Motorun arızasına, 12 bin TL dediler. Bu yüzden kampanya başlattık. Yardım bekliyoruz. Çocuğuma nefes olmalarını istiyorum" dedi.

Doktorlardan uyarı: Köpeğinizi tasmayı elinize dolayarak gezdirmeyin

Doktorlar ciddi el yaralanmalarını önlemek için köpek sahiplerinin tasmaları el, bilek ve parmaklarına dolamamaları uyarısında bulundu. Uzmanlar tasmayı tutuş şekli nedeniyle binlerce köpek sahibinin ellerde kesik, sürtünmeden kaynaklı yanma, kırık ve bağ dokusu zedelenmesi riski altında olduğunu söylüyor.

Bakanlığın 'iletişim' kitapçığı tartışma yarattı

Cumhuriyet.com.trCumhuriyet.com.trSağlık Bakanlığı “Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı” çerçevesinde bir kitapçık hazırlayarak ilgili tüm birimlerde gündeme alınmasını ve bu çerçevede eğitimlere başlanmasını içeren bir yazı yayımladı.

Bakanlığın 'iletişim' kitapçığı tartışma yarattı

Sağlık Bakanlığı “Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem Planı” çerçevesinde bir kitapçık hazırlayarak ilgili tüm birimlerde gündeme alınmasını ve bu çerçevede eğitimlere başlanmasını içeren bir yazı yayımladı.

'Merdiven altı ürünler'e dikkat

Son yıllarda ilaç sanayinde yaşanan ‘aşırı sentetikleşme’ ve gıda ürünlerindeki ‘genetik bozulma’ durumu, tüketicileri doğal ürünler kullanmaya yönlendiriyor. Aksuvital Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu 'Türkiye’de maalesef bu şekilde dönemsel ürünleri ve merdiven altı ürünleri satan çok fazla satış noktası bulunmaktadır' dedi ve tüketicileri uyardı.

Çocuklarda işitme kaysının 6 önemli sinyali

Günümüzde yaklaşık olarak yeni doğan her 1000 bebeğin 1 ila 4’ünde işitme kaybı saptanıyor. Yaklaşık yılda 1 milyon 290 bin bebeğin dünyaya geldiği ülkemizde bu rakam 1500 ila 2000 kadar işitme kayıplı bebeğin doğduğu anlamına geliyor.

Çocukların geleceği karanlık

Cumhuriyet.com.trCumhuriyet.com.trÇocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, iklim değişikliğinin çocuklar üzerindeki etkilerine dikkat çekerek “İklim değişikliğinden en çok çocuklar etkilenecek. Endüstriyelleşme kaynaklı tüketim, nüfus artışı ve kirlenme ile birlikte geleceğe zarar veriyor. 2030’dan sonra çocuklar yiyecek balık bulamayacak. Gezegenin kaynakları tükeniyor. Her yıl 1 trilyon dolar değerinde yiyecek çöpe atılıyor. Böyle giderse tohum ve tahıl kalmayacak, temiz su kaynakları tükenecek. Kirliliğe bağlı hastalıklar artacak ve çocuk yaşamı kesintiye uğrayacak. Çocuklarda, tarım yapılamaması nedeniyle beslenme bozukluğu, gelişme ve öğrenme geriliği görülecek” dedi.

Çocukların geleceği karanlık

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, iklim değişikliğinin çocuklar üzerindeki etkilerine dikkat çekerek “İklim değişikliğinden en çok çocuklar etkilenecek. Endüstriyelleşme kaynaklı tüketim, nüfus artışı ve kirlenme ile birlikte geleceğe zarar veriyor. 2030’dan sonra çocuklar yiyecek balık bulamayacak. Gezegenin kaynakları tükeniyor. Her yıl 1 trilyon dolar değerinde yiyecek çöpe atılıyor. Böyle giderse tohum ve tahıl kalmayacak, temiz su kaynakları tükenecek. Kirliliğe bağlı hastalıklar artacak ve çocuk yaşamı kesintiye uğrayacak. Çocuklarda, tarım yapılamaması nedeniyle beslenme bozukluğu, gelişme ve öğrenme geriliği görülecek” dedi.

Ameliyat olmayı beklerken göğsünden dışarı fırladı!

İzmir'de parkinson hastalığı nedeniyle beyin pili ameliyatı olan Osman Kayadibi bir süre sonra sorunlar yaşamaya başladı. 2'nci ameliyatından sonra da bazı şikayetleri olan Kayadibi’nin oğlu Kadir Kayadibi ameliyatta hata olduğu gerekçesiyle operasyonu gerçekleştiren doktoru şikâyet etti.

Sağlıkta mülakat uygulaması neden tepki çekiyor?

Sağlık Bakanlığı'nın kamu atamalarında KPSS'ye ek olarak adaylara mülakat uygulamasını başlatacağını açıklaması kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Peki tepkilerin nedeni ne, farklı branşlardan sağlık profesyonelleri ne diyor? BBC Türkçe'den Fundanur Öztürk'ün haberi.

Barkod, demans hastalarını korumanın bir yolu olabilir mi?

Japonya dünyadaki en yaşlı nüfusa sahip ülke, ancak ülkedeki ileri teknoloji sayesinde demans hastalığına yakalananlar güvenli bir şekilde yaşayabiliyor. Demans hastalarının kullandığı son teknolojilerden biri, üzerlerinde QR kodları olan ve akıllı telefonlar tarafından okunabilen kartlar.
Gallery

İnternet Nasıl Çalışır

Newsletter