Turkish News Agency - TNA - THA

Turkish News - Türk Haber Ajansı - Haberler

Saturday, 01.25.2020, 10:50 AM (GMT)

News - Haberler

İspanya seçimleri: Aşırı sağcı Vox, üçüncü büyük parti oldu

İspanya'da aynı sene içinde yapılan ikinci genel seçimde de hiçbir parti hükümet kuracak çoğunluğu elde edemedi. Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) yine en fazla sandalyeyi elde ederken, aşırı sağcı Vox hareketi oylarını ikiye katlayarak, ülkedeki üçüncü büyük parti oldu.

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales istifa etti

BBC Turkish - Haberler, Son Dakika Haberleri, Haber-Analiz, VideoUluslararası gözlemcilerin, 20 Ekim tarihinde gerçekleştirilen seçimlerle ilgili "açık hileler" tespit edildiğini duyurması sonrası Devlet Başkanı Evo Morales, devam eden tartışmalar ve protestolar karşısında istifa kararı aldığını duyurdu. Bölge ülkelerinden Nikaragua, Bolivya'da bir darbe yaşandığını savundu.

Ürdün İsrailli çiftçilere toprak kiralamayı sonlandırdı

Ürdün Kralı Abdullah İsrailli çiftçilerin sınırın Ürdün tarafındaki iki bölgede üretim yaptığı toprakların kira sözleşmesini sonlandırdığını açıkladı. 1994'te imzalanan barış anlaşmasıyla İsrailli çiftçiler Ürdün'ün Bakura ve Gamr (İbranice isimleriyle Naharayim ve Tzofar) bölgelerindeki topraklarda 25 yıl boyunca üretim yapma imkanına kavuşmuşlardı.

Dünyanın en genç üniversite mezunu olması beklenen Laurent 9 yaşında elektrik mühendisi olacak

Eindhoven Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü'nde 20'li yaşlardaki öğrenciler arasında diz üstü bilgisayarı ile uğraşan 9 yaşındaki Laurent Simons'u, uzaktan görenler, öğretim üyelerinden birinin çocuğu sanıyor. Ancak o, önümüzdeki günlerde lisans eğitimini tamamlayarak "dünyanın en genç üniversite mezunu unvanını" alması beklenen bir öğrenci.

İki ayak üzerinde yürüyebilen en eski büyük insansı maymunun fosilleri bulundu

Bilim insanları iki ayak üzerinde yürümenin evrimine ışık tutabilecek yeni bir büyük insansı maymun fosili buldu. İki ayak üzerinde yürümek insanın en karakteristik özelliklerinden biri. Fosili bulunan Danuvius guggenmosi adlı büyük insansı maymun türünün hem dallarda yaşamaya uygun kolları hem de insana benzer bacakları bulunuyor.

Karaciğer için faydalı besinler hangileri?

Kandaki zararlı maddeleri temizleyen, yiyecekleri vücudun kullanabileceği besin maddelerine dönüştüren, kan pıhtılaştırıcı faktörleri, enzimleri ve diğer proteinleri üreten, demir, vitamin, yağ ve şeker gibi enerji kaynaklarını depolayan karaciğer için yararlı besinlerden bazılarını derledik.

Fransa'da geçim sıkıntısı yaşayan bir öğrenci kendini ateşe verdi

22 yaşındaki bir Fransız öğrenci kendini ateşe verdikten sonra ağır yaralandı. Lyon kentinde bir üniversite restoranında kendini ateşe vermeden birkaç saat önce Facebook'ta maddi sıkıntılarına dair bir paylaşımda bulunan adam, katillerinin Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, kendisinden önceki iki cumhurbaşkanı, aşırı sağcı Marine Le Pen ve Avrupa Birliği olduğunu söyledi.

Mustafa Kemal İngiliz istihbarat raporlarında: Tehlikeli biri ve zıtları desteklenmeli, rakipleri bir araya getirilmeli

BBC Türkçe, İngiliz devlet arşivlerinde yer alan ve gizliliği kaldırılan 100 yıl öncesine ait istihbarat raporlarına ulaştı. Raporlar, Mustafa Kemal'in Samsun'a giderek, milli mücadele ile ilgili kongrelerin düzenlenmesinden hemen sonraki dönemi kapsıyor. İngilizler bu dönemde, Mustafa Kemal'in "tehlikeli" olduğu, hareketin de devrimci nitelik taşıdığı kaygısını dile getiriyor.

Berlin Duvarı'nın arkasındaki Hertha Berlin taraftarları

Berlin Duvarı'nın inşa edilmesiyle kente dayatılan bölünmüşlük, yaşamın her alanını olduğu gibi futbolu da etkiledi. Başkentin en büyük takımı Hertha Berlin'in Doğu Berlin'de yaşayan taraftarları da on yıllarca takımlarından ayrı kaldı. Bazıları, duvarın kenarında stadyumdan gelen sesleri dinledi, bazıları da gizlice takip ettikleri Batı Alman radyo ve televizyonlarından Hertha ile bağlarını korudu.
Gallery

İnternet Nasıl Çalışır

Newsletter