Turkish News Agency - TNA - THA

Turkish News - Türk Haber Ajansı - Haberler

Thursday, 10.29.2020, 04:31 AM (GMT)

İstanbul seçimi sonucunu yorumlayan hukukçular, Türkiye’nin otoriterleşmesine dikkat çekti

Siyaset bilimciler ve hukukçulara göre halk, demokrasiye sahip çıktı ve İmamoğlu’nun kapsayıcı ve düşmanlaştırmayan dili kazandı. Akademisyenler, seçmenin aynı zamanda “hak, hukuk, adalet” mesajı verdiğine işaret etti. Prof. Yaman Akdeniz, baskı nedeniyle insanların artık nefes alacak imkânı kalmadığını belirterek “Bu da sandıkta kendisini gösterdi” dedi. Prof. Adem Sözüer, seçim iptaline dikkat çekerek “Tümüyle hukuk dışıydı. Bu nedenle hak, hukuk, adalet talebi yüksek sesle dile getirildi” yorumunu yaptı. Prof. Ersin Kalaycıoğlu ise 800 bin farkın sürpriz olmadığını ifade etti. Kalaycıoğlu, “Demokrasiyi işleten kurumlar çöktü. İktisadi sorunlar var ve AKP’ye inanç azaldı” dedi.

23 Haziran'da sandığa gitmeme kararı alan TKP'den seçim açıklaması

23 Haziran seçimlerinde sandığa gitmeme kararı alana Türkiye Komünist Partisi'nden yapılan açıklamada, "31 Mart’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun hukuksuzca iptal edilip yinelenen seçimlerde AKP-MHP adayı Binali Yıldırım karşısında elde ettiği eziciüstünlük yalnızca genel oy hakkının gaspı anlamına gelen bir adımın boşa çıkması anlamına gelmemiş, Türkiye’deki siyasal dengeleri köklü bir biçimde değiştirmiştir." denildi.

Motorine 29 kuruş zam

Motorinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Zam, pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 22 kuruş olarak yansıyacak, kalan 7 kuruşluk artış ise vergiden karşılanacak.

İYİ Parti'den 'erken seçim' sorusuna yanıt

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, erken seçim tartışmalarıyla ilgili, "Soğuk suyu içince bir 72 saat oturmak lazım, midedeki etkilerini görmek lazım'' açıklamasında bulundu.

Aliİhsan Yavuz'dan peş peşe tweetler

AKP Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, 23 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede "Gelecekte tekrar güvenli seçim süreçlerinin işletilmesi yolu açılmıştır" ifadesini kullandı.
Gallery

İnternet Nasıl Çalışır

Newsletter