Turkish News Agency - TNA - THA

Turkish News - Türk Haber Ajansı - Haberler

Thursday, 07.02.2020, 10:00 AM (GMT)

En temel sorun liyakat

MEFÜniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, Türkiye’nin en iyi yetişmiş gençlerinin Almanya ve Hollanda başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ve ABD’ye gittiğini belirterek “Giden geri gelmiyor veya çok azı geri dönüyor. Bu durum Türkiye’nin geleceği için en önemli bekasorunudur diyorum. Eskiden master ve doktora için yurtdışı hedefi konurdu, şimdi ise lise düzeyine kadar inmiştir. Şu anda Türkiye’nin en önemli konusu İstanbul kanalı açılsın mı açılmasın mı? Kanal çoktan açıldı aslında, Türkiye’den Avrupa’ya ve Amerika’ya... En iyi yetişmiş gençlerimiz ve yatırımcılarımız bu kanalı tek yönlü kullanmaya başladı bile” dedi.

YHT’de Cumhuriyet okumak yasak!

Cumhuriyet GazetesiCumhuriyet GazetesiTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryol-ları’na (TCDD) bağlı Yüksek Hızlı Tren’de (YHT) sunulan kablosuz internet bağlantısı üzerinden Cumhuriyet, Sözcü, BirGün, Sol.org.tr gibi haber sitelerine giriş yasaklandı.

Teleferik yıkıp geçiyor

Sapanca’nın Kırkpınar Mahallesi sakinlerinin teleferik projesine karşı mücadelesi aylardır sürüyor. Bölge sakinleri yeni yıla teleferik alt istasyonunun karşısında kurdukları çadırda girdi. Nöbetleri 120. güne ulaşan bölge sakinleri, “Proje iptal edilinceye kadar nöbeti bırakmayacağız” dedi.

İşte ayrılığın perde arkası

Başkan Ağaoğlu, ‘Boğazına takılırım’ sözünü unutmadı, kulübün ağır toplarıyla yaptığı görüşme sonrası Ünal Karaman’ı görevinden aldı.

‘Doğum günleri mezar başında geçmesin’

Bugün, Gezi Direnişi sırasında polisin attığı biber gazı fişeğiyle başından vurulan ve 269 günlük komanın ardından 15 yaşında yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın 21’inci doğum günü. Anne Gülsüm Elvan, bir anne için evladının doğum gününde mezarı başında olmanın çok büyük bir acı olduğunu söyleyerek, “Yaşatılsaydı bugün ona güzel bir doğum günü yapacaktım. Elimde karanfil, değil pasta olacaktı. Onun yerine benim bir dileğim var. En azından vuranlar yargılansın. Doğum günleri mezar başında değil, aileleriyle geçsin” dedi.

AVM’ye jet çed

Samsun’un Atakum ilçesi Mimarsinan Mahallesi’nde yüklenici Abdulvahap Çelik tarafından yapılan ve açılış için gün sayan AVM projesi ile ilgili 25 Aralık 2019 tarihinde başlayan 31 Aralık 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci 2 Ocak 2020 tarihinde sona erdi.

Katliam itirafı

Yeşil Yol güzergâhındaki yaylalarda betonlaşmanın önüne geçilemez hale geldi. Yaylaların otantik mimarisi kayboldu.

Kapanan santrala teşvik

Baca filtresi kullanmadığı için mühürlenen santrallar 21 ayda yaklaşık 1 milyar TL teşvik almış.

Adnan Saygun’da müzik şöleni

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM) 2020’nin ilk ayında dolu bir programla sanatseverlerin karşısına çıkacak.
Gallery

İnternet Nasıl Çalışır

Newsletter